Yüzey İşlem           Kimyasalları

Türkçe
English
Russian
Arabic
 
YAĞ ALMALAR
Sprey Yağ Alma
Daldırma Yağ Alma
Ultrasonik Yağ Alma
FOSFATLAR
Çinko Fosfat Kaplama
Mangan Fosfat Kaplama
Demir Fosfat Kaplama
KROMATLAR
Sarı Kromat Kaplama
Yeşil Kromat Kaplama
Kromsuz Kaplama
DİĞER KİMYASALLAR
Boya Sökücü
Asit İnhibitörü
Pasivasyon
Korozyon Önleyici
Aktivasyon
Hızlandırıcı
Oksidasyon
Taşlama Sıvısı
Pas Sökücü
Vibrasyon Kimyasalları
Boya Çözücü
Soğuk Çekme Sabunları

Aktivasyon

 

Çinko fosfatlama ve mangan fosfat banyolarında aktivasyon, fosfat kristal büyüklüklerini etkileyerek kaplamanın daha homojen ve küçük kristalli olmasını sağlar. Özellikle çinko fosfat banyolarında kaplama kalın kristal halinde olur. Metal üzerinde fosfat kristallerinin büyük olması kaplama arasında boşluklar olmasına neden olur. Oluşan bu boşluklarda kaplama yoktur ve korozyon direnci düşüktür. Aktivasyon fosfat kristallerinin küçük halde kaplamasını sağlar. Çinko fosfat kristalleri küçük ve ince kaplandığında daha sıkı ve daha homojen bir kaplama meydana gelir. Fosfat kristallerinin arasındaki boşluklar minimuma iner ve metal yüzeyinin tamamında kaplama oluşur. Bu sayede korozyon direnci ve boya yapışma üst seviyeye çıkar. Aynı durum mangan fosfatlama içinde geçerlidir. Mangan fosfat banyosu öncesinde kullanılan aktivasyon homojen ve sıkı bir kaplama meydana getirecektir. Mangan fosfat kristalleri arasında ki boşluklar ortadan kalkacaktır.    

 

 

PHORYL ACT 15 (Daldırma Çinko Fosfat Aktivasyonu)

PHORYL ACT 15, çinko fosfat kaplama öncesinde kullanılan orta alkali bir kimyasaldır. Ortam sıcaklığında çalışır ve banyo pH ı 8-10 arasındadır. Bu pH ın dışına çıkılırsa banyo yeniden kurulmalıdır. Kurulum konsantrasyonu % 0,2-0,3 gibi çok düşük seviyededir. Daldırma çinko fosfatlama banyoları için uygundur. Aktivasyon banyoları için gerekli olan şart  banyonun altından verilmesi gereken hava karıştırmadır. Hava ile birlikte karışan titanyum tuzları banyo içerisinde askıda kalarak metal yüzeyini aktive eder ve çinko fosfat kristallerinin ince olmasını sağlar. Aktivasyon banyosuna giren metal durulamaya girmeden çinko fosfatlama banyosuna alınmalıdır.

 

PHORYL ACT 25 (Püskürtme Çinko Fosfat Aktivasyonu)

PHORYL ACT 25, sprey çinko fosfat kaplama banyoları öncesinde kullanılan orta alkali bir kimyasaldır. Ortam sıcaklığında çalışır ve banyo pH ı 8-10 arasındadır. Bu pH ın dışına çıkılırsa banyo yeniden kurulmalıdır. Kurulum konsantrasyonu % 0,2-0,3 gibi çok düşük seviyededir.  Püskürtme çinko fosfatlama banyolarında sürekli bir sirkülasyon olduğu için hava karıştırmaya gerek yoktur. Banyo içerisinde karışan titanyum tuzları banyo içerisinde askıda kalarak metal yüzeyini aktive eder ve çinko fosfat kristallerinin ince olmasını sağlar. Aktivasyon banyosuna giren metal durulamaya girmeden çinko fosfatlama banyosuna girmelidir.

 

PHORYL ACT 15 (Daldırma Mangan Fosfat Aktivasyonu)

PHORYL ACT 35, mangan fosfat kaplama öncesinde kullanılan orta alkali bir kimyasaldır. Ortam sıcaklığında çalışır ve banyo pH ı 8-10 arasındadır. Bu pH ın dışına çıkılırsa banyo yeniden kurulmalıdır. Kurulum konsantrasyonu % 0,2-0,3 gibi çok düşük seviyededir. Daldırma mangan fosfatlama banyoları için uygundur. Aktivasyon banyoları için gerekli olan şart  banyonun altından verilmesi gereken hava karıştırmadır. Hava ile birlikte karışan mangan aktivasyonu metal yüzeyini aktive eder ve mangan fosfat kristallerinin ince olmasını sağlar. Aktivasyon banyosuna giren metal durulamaya girmeden mangan fosfatlama banyosuna alınmalıdır.

 

 2002 © ILVE Kimya