Yüzey İşlem           Kimyasalları

Türkçe
English
Russian
Arabic
 
YAĞ ALMALAR
Sprey Yağ Alma
Daldırma Yağ Alma
Ultrasonik Yağ Alma
FOSFATLAR
Çinko Fosfat Kaplama
Mangan Fosfat Kaplama
Demir Fosfat Kaplama
KROMATLAR
Sarı Kromat Kaplama
Yeşil Kromat Kaplama
Kromsuz Kaplama
DİĞER KİMYASALLAR
Boya Sökücü
Asit İnhibitörü
Pasivasyon
Korozyon Önleyici
Aktivasyon
Hızlandırıcı
Oksidasyon
Taşlama Sıvısı
Pas Sökücü
Vibrasyon Kimyasalları
Boya Çözücü
Soğuk Çekme Sabunları

Boya Çözücü

 

Uzun süre toz boyaya maruz kalan boya askıları veya aparatları aşırı boya miktarından dolayı kullanılmaz hale gelir. Askılar Üzerindeki boya çözülmez ise boya sarfiyatı artmaya başlayacaktır. Boya çözücü kimyasallar genelde iki gruptan oluşur. Alkali boya çözücü ve solvent bazlı boya çözücüler. Solvent  içerikli boya çözücü kimyasallar soğuk olarak çalışır ve her türlü metal için uygundur. Özellikle alüminyum, pirinç, zamak ve demir malzemelerde hızlı sonuçlar verir. Alkali boya sökücüler ise sıcak çalışır ve her türlü metal için uygun değildir. Demir ve çelik malzemeler için uygundur.

 

 

DISTRIP 112 (Boya Çözücü)

DISTRIP 112 ,  toz ve yaş boyayı çözen solvent bazlı bir kimyasaldır. Metalin üzerindeki demir fosfat, çinko fosfat veya alüminyum kromat kaplamaya zarar vermeden  boyayı çözer. Uzun süre boyaya maruz kalan boya aparatlarının üzerindeki boyayı eriterek temizlik yapar. Boyayı eriterek banyonun dibine atar. Özellikle çok katlı boyalar için uygundur. Ortam sıcaklığında ve %100 konsantrasyonla çalışır. Boyayı çözme süresi boyanın polyester veya epoksi polyester olmasına, boya rengine ve boya kalınlığına göre 5 ile 60 dakika arasında sürer. Solvent bazlı olduğu için kapalı bir banyo içerisinde kullanılması sarfiyatı azaltacaktır. 

 

DISTRIP 114 (Alkali Boya Çökücü)

Demir ve çelik yüzeylerdeki boyaları çözen ve daldırma olarak uygulanan bir kimyasaldır. Yüksek alkali olan bu ürün 100-

120 °C sıcaklıkta çalışır. Sıcaklık ve konsantrasyon düştükçe boya çözme hızı azalacaktır. Avantajı uçucu olmaması ve düşük sarfiyatıdır. Genelde aparatlar üzerindeki kalınlaşmış boyalar için kullanılır. Boyayı çözme süresi boyanın polyester veya epoksi polyester olmasına, boya rengine ve boya kalınlığına göre 10 ile 60 dakika arasında sürer. %30-50 konsantrasyonda suyla karıştırılarak kullanılır.

 

Boya Çözücülerle ilgili daha detaylı bilgi için;

www.boya-sokucu.com

 2002 © ILVE Kimya