Yüzey İşlem           Kimyasalları

Türkçe
English
Russian
Arabic
 
YAĞ ALMALAR
Sprey Yağ Alma
Daldırma Yağ Alma
Ultrasonik Yağ Alma
FOSFATLAR
Çinko Fosfat Kaplama
Mangan Fosfat Kaplama
Demir Fosfat Kaplama
KROMATLAR
Sarı Kromat Kaplama
Yeşil Kromat Kaplama
Kromsuz Kaplama
DİĞER KİMYASALLAR
Boya Sökücü
Asit İnhibitörü
Pasivasyon
Korozyon Önleyici
Aktivasyon
Hızlandırıcı
Oksidasyon
Taşlama Sıvısı
Pas Sökücü
Vibrasyon Kimyasalları
Boya Çözücü
Soğuk Çekme Sabunları

Daldırma Yağ Alma

 

Daldırma yağ alma banyoları genelde alkali yağ alma kimyasallarından oluşur. Asidik karakterdeki yağ alma banyoları aynı zamanda pas ve tufal sökme özelliğine sahiptir. Ayrıca yağ alma banyolarının yeterli olmadığı durumlarda yağ alma katkıları kullanılabilir.

 

 

CLEANOL E 67 (Alkali Yağ Alma)

Yapısında silikat, fosfat ve yüzey aktif kimyasallar bulunan, daldırma olarak kullanılan toz bir üründür. Metalin üzerindeki güçlü yağların çıkarılmasında ve özelliklede emaye sektöründe kullanımı yaygındır. Ayrıca demir fosfatlama ve çinko fosfat kaplama banyolarında daldırma yağ alma olarak kullanılabilir. %5-7 konsantrasyonda, 70-90°C sıcaklıkta ve 5-10 dakikalık süre ile uygulandığında metalin üzerindeki yağı alacaktır. Demir ve çelik için uygun malzemedir.

 

CLEANOL E 64 (Emaye Yağ Alma)

Güçlü yağ alma efekti nedeni ile emaye sektöründe yağ alma banyolarında kullanımı uygundur. Demir fosfat ve çinko fosfat banyolarında ön yağ alma olarak da kullanılabilir. %5-10 konsantrasyonda, 70-90°C sıcaklıkta ve 5-8 dakikalık süre ile uygulanır. Demir ve çelik için uygun bir kimyasaldır.

 

CLEANOL ALK 28 (Alüminyum Alkali Yağ Alma)

Daldırma banyolarda alüminyum yüzeylerden yağ ve polisaj kirliliklerin alınmasında kullanılır. Alüminyum üzerinde aşındırma yapmaz ve alüminyumun kararmasına neden olmaz. Alüminyum, bakır, pirinç ve zamak gibi metal parçalar da kullanılabilir. %3-5 konsantrasyonda, 60-70°C sıcaklıkta ve 5-8 dakikalık süre ile uygulanır.

 

CLEANOL R 83 (Alkali Yağ Alma)

Daldırma demir fosfat ve çinko fosfat kaplama banyoları öncesi güçlü yağların temizlenmesinde kullanılan alkali bir yağ almadır. Ayrıca tel ve boru çekme işleminde kullanılan soğuk çekme sabunlarının temizlenmesinde de kullanılabilir. . %4-6 konsantrasyonda, 70-90°C sıcaklıkta ve 5-8 dakikalık süre ile uygulanır. Sadece demir ve çelik için uygun bir kimyasaldır.

 

CLEANOL ADD (Yağ Alma Banyolarına Katkı)

Alkali daldırma yağ alma banyolarında çok yağlı malzemelerin temizlenmesinde yağ alma banyosuna katkı olarak kullanılır. % 1 gibi düşük konsantrasyonda kullanıldığında içindeki yüzey aktif malzemeler ve emülgatörler yardımı ile yağın uzaklaştırılmasında etkili olacaktır.

 

CLEANOL A 38 (Yağ ve Pas Alma)

Asit karışımları, emülgatörler, inhibitör ve ıslatıcı içeren bir yapısı vardır. Ortam sıcaklığında çalışabildiği gibi sıcak ortamda verimi artacaktır. Asidik yağ alma olduğu için metalin üzerindeki yağı alıp aynı zamanda paslı metallerinde temizliğini yapacaktır. Demir fosfat ve çinko fosfatlama banyolarında yağ alma ve fosfat arasında kullanılarak metalin üzerindeki pası temizleyecektir. Pas ve yağ yoğunluğuna göre %10-40 konsantrasyonlarda kullanılması gerekir. Demir ve çelik malzemeler için uygundur.

 

CLEANOL ALK 20 T (Asidik Yağ Alma)

Daldırma alüminyum kromatlama öncesi kullanılan yağ alma malzemesidir. Ortam sıcaklığında çalışabildiği gibi sıcak ortamda verimi artacaktır. Asidik bir malzeme olduğu için alüminyumun hem yağını alacak hem de  ince bir aşındırma yaparak kromat kaplama ve boya için uygun ortamı sağlayacaktır. %3-5 konsantrasyonda, 20-50°C sıcaklıkta ve 2-10 dakikalık süre ile uygulanır. 

 

CLEANOL A 18 (Pas Alma)

Daldırma banyolarda demir ve çelik gibi metallerin pas ve tufal sökme işleminde kullanılan asidik bir yağ almadır. Yapısında bulunan inhibitörler yardımı ile metalin fazla aşınmasını önler ve banyo ömrünün uzamasını sağlar. Özellikle metal üzerindeki tufal ve karbon islerinin temizliğinde etkilidir.

 

CLEANOL ETC (Alüminyum Yağ Alma)

CLEANOL ETC alüminyum malzemelerde oda sıcaklığında daldırma yöntemiyle kullanılan asit karakterli yağ alma malzemesidir. Asidik olmasından dolayı malzeme üzerinde aşındırma yaparak boyanın tutuculuğunu arttıracak, kromat kaplama öncesi ön hazırlık yapacaktır.

 

CLEANOL A 28 (Yağ ve Pas Sökme)

Daldırma ve elle fırçalama yöntemi ile kullanılabilen pas ve yağ alma malzemesidir. Aynı anda metalin üzerindeki yağı ve pası temizleme özelliği vardır.  Ortam sıcaklığında çalışabildiği gibi sıcak ortamda verimi artacaktır. Pas ve yağ yoğunluğuna göre %10-20 konsantrasyonlarda kullanılması gerekir.

 

CLEANOL ALK 90 T (Asidik Yağ Alma)

Daldırma alüminyum kromatlama öncesi kullanılan yağ alma malzemesidir. Ortam sıcaklığında çalışabildiği gibi sıcak ortamda daha iyi bir temizlik yapaçaktır.Asidik bir malzeme olduğu için alüminyumun hem yağını alacak hem de  ciddi bir aşındırma yaparak kromat kaplama ve boya için uygun ortamı sağlayacaktır. %3-5 konsantrasyonda, 20-50°C sıcaklıkta ve 2-7 dakikalık süre ile uygulanır.

 

 

 2002 © ILVE Kimya