Yüzey İşlem           Kimyasalları

Türkçe
English
Russian
Arabic
 
YAĞ ALMALAR
Sprey Yağ Alma
Daldırma Yağ Alma
Ultrasonik Yağ Alma
FOSFATLAR
Çinko Fosfat Kaplama
Mangan Fosfat Kaplama
Demir Fosfat Kaplama
KROMATLAR
Sarı Kromat Kaplama
Yeşil Kromat Kaplama
Kromsuz Kaplama
DİĞER KİMYASALLAR
Boya Sökücü
Asit İnhibitörü
Pasivasyon
Korozyon Önleyici
Aktivasyon
Hızlandırıcı
Oksidasyon
Taşlama Sıvısı
Pas Sökücü
Vibrasyon Kimyasalları
Boya Çözücü
Soğuk Çekme Sabunları

Demir Fosfat Kaplama

 

Demir fosfat kaplama başta sprey hatlar başta olmak üzere en çok kullanılan fosfatlama yöntemidir. Çinko fosfatlamaya nazaran daha düşük korozyon direnci olmasına rağmen kullanım kolaylığı ve ekonomik olması tercih sebebidir. Daldırma ve püskürtme hatlarda demir,çelik ve galvaniz kaplı yüzeyler için kullanılabilir. Püskürtme demir fosfat hatlarında aynı banyo içinde nötr yağ alma ile birlikte kullanılırsa, hem yağ alma hem de fosfatlama işlemi aynı anda gerçekleşecektir. Çinko fosfat banyolarından daha düşük konsantrasyon ve daha düşük sıcaklıkta çalışır. Daha az fosfat çamuru oluşturması da ekstra bir avantajdır.

 

 

PHORYL 1080 (Demir Fosfat Kaplama)

Demir, çelik ve galvaniz kaplı malzemeler için daldırma demir fosfat banyolarında kullanılan bir kimyasaldır. Demir fosfatlama öncesinde metal parçalar yağ alma ve varsa pas alma banyolarından geçerek temizlenmiş olmalıdır. Genelde iç ortamda kullanılacak malzemeler üzerine yapılan bir kaplama türüdür. Epoksi polyester veya polyester boya kullanımına göre korozyon direnci farklılık gösterebilir. Metal üzerine maviden başlayarak açık sarı, kızıl ve gri renkler halinde bir demir fosfat kaplama yapar. Metal parça üzerine 0,2-0,8 gr/m2 lik bir kaplama meydana getirir. Demir fosfat banyosun sıcaklığı 50-55 °C dir. Konsantrasyon ve sıcaklığa bağlı olarak 5-10 dakika arasında fosfat kaplama gerçekleşir. Demir fosfatlama banyosunun pH ı 4-5,5 arasında olması uygundur.  

  

PHORYL 404 (Daldırma Demir Fosfat)

Demir ve çelik  malzemeler için daldırma demir fosfat banyolarında kullanılan toz bir kimyasaldır. Demir fosfatlama öncesinde metal parçalar yağ alma ve varsa pas alma banyolarından geçerek temizlenmiş olmalıdır. Genelde yüksek korozyon direnci gerektirmeyen parçalara uygulanabilir. Demir fosfatlama sonrası pasivasyon banyosundan geçmesi boya yapışma kabiliyetini arttıracaktır. Metal parçalar üzerinde  0,2-1,0 gr/m2 lik bir fosfat kaplama meydana getirir. Fosfat kaplama banyosunun  sıcaklığı 50-55 °C nin altında olmamalıdır. Banyo konsantrasyonu ve sıcaklığa bağlı olarak 5-10 dakika arasında fosfat kaplama gerçekleşir. Demir fosfatlama banyosunun pH ı 4-5,5 arasında olması kaplama için yeterlidir.  

 

PHORYL S 970 (Sprey Demir Fosfat Kaplama)

Demir ve çelik malzemeler için püskürtme demir fosfatlama hatlarında kullanılan bir kimyasaldır. Banyo kuruluşunda pH düzenleyici ile birlikte kullanılır. Demir fosfatlama için gereken parametrelere uyulursa çok yüksek bir korozyon direnci ve boya yapışma sağlayacaktır. Özellikle polyester boya kullanımında çinko fosfatın vermiş olduğu tuz testi saatleri yakalanabilir. Demir fosfatlama sonrası pasivasyon banyosundan geçmesi boya yapışma kabiliyetini arttırır. Demir fosfat kaplama öncesinde yağ alma kullanıldığı gibi fosfat banyosuna nötr yağ alma katkısı eklenerek de kullanılabilir. Parçalar üzerinde  0,2-1,0 gr/m2 lik bir fosfat kaplama oluşturur. Fosfat kaplama banyosunun  sıcaklığı 50-55 °C ve pH ı 4-5,5 arasında olması gerekir. Toplam asit ve sıcaklığa bağlı olarak 3-4 dakika arasında fosfat kaplama gerçekleşir. Banyoların püskürtme basıncı 1,2-1,6 bar arasında olmalıdır.  

 

PHORYL S 960 (Sprey Demir Fosfat Kaplama)

Demir,  çelik ve galvaniz kaplı malzemeler için püskürtme demir fosfat banyolarında kullanılan bir kimyasaldır. Banyo kuruluşunda pH düzenleyici ile birlikte kullanılır. Genelde iç ortamda kullanılacak malzemeler üzerine yapılan bir kaplama türüdür. Epoksi polyester veya polyester boya kullanımına göre korozyon direnci farklılık gösterebilir. Demir fosfatlama için gereken parametrelere uyulursa çok yüksek bir korozyon direnci ve boya yapışma sağlayacaktır. Demir fosfatlama sonrası pasivasyon  kullanımı korozyon direncini arttırır. Demir fosfat banyosuna nötr yağ alma katkısı eklenerek de kullanılabilir. Parçalar üzerinde  0,2-0,8 gr/m2 lik bir fosfat kaplama oluşturur. Fosfat kaplama için banyo sıcaklığı 50-60 °C ve pH 4-5 arasında olması yeterlidir. Toplam asit ve sıcaklığa bağlı olarak 3-4 dakika arasında fosfat kaplama gerçekleşir. Banyoların püskürtme basıncı 1,2-1,6 bar arasında olmalıdır.  

 

PHORYL K 605 (Sprey Demir Fosfatlama)

Demir,  çelik ve galvaniz kaplı malzemeler için basınçlı püskürtme makinelerinde  kullanılan bir kimyasaldır. İçeriğinde bulunan yüzey aktif kimyasallar yardımı ile parçanın hem yağını alır hem de yüzeyde demir fosfat kaplama gerçekleştirir. Demir fosfatlama işlemi bittikten sonra parçaların kurutulması gerekir.  Aşırı yağlı parçalarda demir fosfat banyosuna nötr yağ alma katkısı eklenerek de kullanılabilir. Parçalar üzerinde  0,2-0,8 gr/m2 lik bir fosfat kaplama oluşturur. Fosfat kaplama için banyo sıcaklığı 50-60 °C ve pH 4-5 arasında olması yeterlidir.

 

PHORYL MS 77 (Silme Demir Fosfat)

Demir, çelik malzemeler için elle silme ve fırçalama yöntemi ile kullanılan demir fosfat kaplama kimyasalıdır. Metal parçaların aynı anda yağını alır ve demir fosfat kaplar. Ürünün en büyük özelliği ortam sıcaklığında çalışıyor olmasıdır. Demir fosfatlama banyosu 50-60 °C ye ısıtılırsa yağ alma verimi de demir fosfat kaplama hızı da artacaktır. Banyo konsantrasyonu %10 dur. Malzeme temizlendikten sonra hızlı bir şekilde kurutulmalıdır.

  

PHORYL SDF (Silme Demir Fosfat)      

Demir, çelik ve galvaniz kaplı malzemeler için elle silme ve fırçalama yöntemi  ile kullanılan demir fosfatlama kimyasalıdır. Metal parçaların aynı anda yağını alır ve demir fosfat kaplar. Kullanımının kolay olması ve soğuk çalışması ürünün en büyük avantajıdır. Demir fosfatlama banyosu 50-60 °C ye ısıtılırsa yağ alma verimi de demir fosfat kaplama hızı da artacaktır. %10 luk bir banyo konsantrasyonu demir fosfat kaplama için yeterli olacaktır. Malzeme temizlendikten sonra hızlı bir şekilde kurutulmalıdır.

 

PHORYL SDN (Silme Demir Fosfat)

Demir, çelik ve galvaniz kaplı malzemeler için elle silme ve fırçalama yöntemi  ile kullanılan demir fosfatlama kimyasalıdır. Fosforik asit bazlı ve asidik bir malzeme olduğu için metal üzerindeki ince pasları temizleme özelliği vardır. Metal parçaların aynı anda yağını alır ve demir fosfat kaplar. Kullanımının kolay olması ve soğuk çalışması ürünün en büyük özelliğidir. Özellikle kış aylarında ısıtılması hem fosfat kaplama hızını arttıracak hem de metalin kurumasını kolaylaşacaktır. Demir fosfatlama banyosu 50-60 °C ye ısıtılırsa yağ alma verimi de demir fosfat kaplama hızı da artar. %10 luk bir banyo konsantrasyonu demir fosfat kaplama için yeterlidir. Malzeme temizlendikten sonra hızlı bir şekilde kurutulmalıdır.

 

 

 

 2002 © ILVE Kimya