Yüzey İşlem           Kimyasalları

Türkçe
English
Russian
Arabic
 
YAĞ ALMALAR
Sprey Yağ Alma
Daldırma Yağ Alma
Ultrasonik Yağ Alma
FOSFATLAR
Çinko Fosfat Kaplama
Mangan Fosfat Kaplama
Demir Fosfat Kaplama
KROMATLAR
Sarı Kromat Kaplama
Yeşil Kromat Kaplama
Kromsuz Kaplama
DİĞER KİMYASALLAR
Boya Sökücü
Asit İnhibitörü
Pasivasyon
Korozyon Önleyici
Aktivasyon
Hızlandırıcı
Oksidasyon
Taşlama Sıvısı
Pas Sökücü
Vibrasyon Kimyasalları
Boya Çözücü
Soğuk Çekme Sabunları

Mangan Fosfat Kaplama

 

Mangan fosfat kaplama genelde yağlı ortamda çalışan metal parçaların kaplama işleminde kullanılan kimyasaldır. Fosfat kaplama rengi siyaha yakındır. Yüksek sıcaklıkta mangan fosfat aktivasyonu ile birlikte kullanılır. Mangan fosfatlama işlemi gerçekleştikten sonra koruyucu yağ banyosuna girer. Koruyucu yağ hem parçaları korozyona karşı korur hem de yağı bünyesine alarak parçaların rahat çalışmasını sağlar. Otomotiv ve silah sanayinde kullanımı yaygındır. Kalın çinko fosfat kaplama ya göre kaplama kalınlığı düşük olmasına rağmen yağı daha uzun süre bünyesinde tutar. Bu nedenle de hareketli parçaların aşınmasını minimuma indirir.

 

 

PHORYL M 70 (Mangan Fosfat Kaplama)

Daldırma mangan fosfat banyolarında kullanılan sıvı bir üründür. Tek komponentli bir kimyasaldır ve kullanımı oldukça kolaydır. Mangan fosfatlama öncesi mutlaka aktivasyon kullanılarak mangan fosfat kristallerinin ince ve homojen olması sağlanmalıdır. Mangan fosfat kaplama işlemi bittikten sonra parçalar durulanır  ve ardından koruyucu yağa girer. Metal parça üzerine yapılan mangan fosfat kaplama miktarı 15-20 gr/m2 dir. Fosfat banyosunu sıcaklığı 75-85 °C olması kaplamanın oluşması için yeterlidir. Toplam asit ve sıcaklığa bağlı olarak işlem süresi 5-15 dakika arasında değişir. Demir, çelik ve döküm parçalar için uygundur.

 

PHORYL M 20 (Mangan Fosfat Kaplama)

Mangan fosfat banyolarında kullanılan tek komponentli  sıvı bir kimyasaldır. Metal parça üzerinde ince bir kaplama yapmasına rağmen, mangan fosfat  öncesi mutlaka aktivasyon kullanılmalıdır. Mangan fosfat kristallerinin ince ve homojen olması korozyon direncini arttıracaktır. Mangan fosfatlama işlemi bittikten sonra parçalar durulanır  ve ardından koruyucu yağa girer. Metal parça üzerine yapılan mangan fosfat kaplama ağırlığı 10-20 gr/m2 dir. Fosfat banyosunu sıcaklığı 90-95 °C olmalıdır. Banyo konsantrasyonu ve sıcaklığa bağlı olarak işlem süresi 5-15 dakika arasında değişir. Demir, çelik ve döküm parçalar için uygundur.

 

PHORYL TONER (Serbest Asit Ayarlayıcı)

Mangan fosfat banyolarında önemli olan parametreler toplam asit, serbest asit, süre ve sıcaklıktır. Bu parametreler istenilen değerlerin dışına çıkarsa mangan fosfatlama işlemi düzenli yapılamaz. Mangan fosfat banyosunda toplam asit ve serbest asit arasında bir oran vardır. Zamanla asit taşınması sonucu serbest asit istenilen seviyenin üstüne çıkabilir. Mangan fosfat banyosuna Phoryl Toner eklenerek serbest asit düzenlenir ve kaplama daha uygun ortamda yapılmış olur.   

 

 

 2002 © ILVE Kimya