Yüzey İşlem           Kimyasalları

Türkçe
English
Russian
Arabic
 
YAĞ ALMALAR
Sprey Yağ Alma
Daldırma Yağ Alma
Ultrasonik Yağ Alma
FOSFATLAR
Çinko Fosfat Kaplama
Mangan Fosfat Kaplama
Demir Fosfat Kaplama
KROMATLAR
Sarı Kromat Kaplama
Yeşil Kromat Kaplama
Kromsuz Kaplama
DİĞER KİMYASALLAR
Boya Sökücü
Asit İnhibitörü
Pasivasyon
Korozyon Önleyici
Aktivasyon
Hızlandırıcı
Oksidasyon
Taşlama Sıvısı
Pas Sökücü
Vibrasyon Kimyasalları
Boya Çözücü
Soğuk Çekme Sabunları

Pasivasyon

 

Pasivasyon işlemi sanıldığının aksine pas korumak amaçlı yapılmaz. Boya öncesinde kullanıldığında boya tutuculuğunu ve boyanın korozyon direncini arttırır. Ortam sıcaklığında ve %0,2-0,3 gibi düşük konsantrasyonlarda kullanılır. Kromlu pasivasyon Krom+6 içerdiği için arıtma yapılarak Krom+3 e dönüştürülerek atılmalıdır. Pasivasyon demir fosfat ve çinko fosfatlama banyoları sonrasında kaplama üzerinde oluşan ve sudan gelen iyonları temizleyerek boyaya hazır hale getirir. Suya sertlik veren bu iyonlar fosfat tabakasının üzerinde tuz oluşumuna neden olur. Oluşan bu tuzda daha sonra boyanın yırtılmasına ve kalkmasına neden olur. Bu nedenle boya öncesi pasivasyon kullanılması boya tutuculuğunu ve korozyon direncini ciddi şekilde arttıracaktır.     

 

 

PHORYL PAS 15 (Kromlu Pasivasyon)

Çinko fosfat ve demir fosfatlama banyoları sonrası hem daldırma hem de sprey banyolarda kullanılabilen bir kimyasaldır. İşlem süresi 45 sn ile 60 saniye arasındadır. Ortam sıcaklığında ve %0,3 gibi düşük konsantrasyonda çalışabilir. Krom+6 ihtiva ettiği için arıtma yapılarak atılması gerekir.

 

PHORYL PAS 17 (Kromsuz Pasivasyon)

Demir fosfat ve çinko fosfatlama banyoları sonrası hem daldırma hem de sprey banyolarda kullanılabilen bir kimyasaldır. İşlem süresi 45 sn ile 60 saniye arasındadır. Ortam sıcaklığında 4-6 pH aralığında çalışabilir. Kullanım konsantrasyonu  %0,3 gibi düşük seviyededir. Zirkonyum bazlı  olduğu için ağır metaller içermez.

 

PHORYL PAS 18 (Nötralizasyon)

Özellikle tel çekme ve boru çekme sektörlerinde çinko fosfat banyolarından sonra daldırma olarak kullanılan bir kimyasaldır. Çinko fosfat ile kaplanan tel veya boru daha sonrasında reaktif sabuna girer. Nötralizasyon çinko fosfatlama sonrası tele hem koruyuculuk sağlar hem de metalin üzerinde bir tuz tabakası oluşturarak sabunun daha iyi tutunmasını sağlar.  Phoryl Pas 18, 60-70 °C sıcaklıkta, %0,4-1,5 konsantrasyonda çalışan orta alkali bir kimyasaldır.  1-2 dakikalık bir süre işlemin tamamlanması için yeterlidir. Nötralizasyon banyosuna giren tel reaktif sabun banyosuna girmese bile uzun süre pas yapmayacak ve hadde içindeki kuru sabundan rahatlıkla geçecektir.

 2002 © ILVE Kimya