Yüzey İşlem           Kimyasalları

Türkçe
English
Russian
Arabic
 
YAĞ ALMALAR
Sprey Yağ Alma
Daldırma Yağ Alma
Ultrasonik Yağ Alma
FOSFATLAR
Çinko Fosfat Kaplama
Mangan Fosfat Kaplama
Demir Fosfat Kaplama
KROMATLAR
Sarı Kromat Kaplama
Yeşil Kromat Kaplama
Kromsuz Kaplama
DİĞER KİMYASALLAR
Boya Sökücü
Asit İnhibitörü
Pasivasyon
Korozyon Önleyici
Aktivasyon
Hızlandırıcı
Oksidasyon
Taşlama Sıvısı
Pas Sökücü
Vibrasyon Kimyasalları
Boya Çözücü
Soğuk Çekme Sabunları

Oksidasyon

 

Oksidasyon veya karatma tuzu olarak bilinen bu tip kimyasallarda amaç yüksek alkali ortamda parçaları kaplayarak metali pastan korumaktır. Metal koyu siyah bir renk kaplama ile kaplanır. İşlem bittikten sonra metal korucu yağ banyosuna girer ve pasa karşı dirençli hale gelir.  Demir,çelik ve döküm parçalar için uygundur. Çalışma sıcaklığı 135-145°C dir. Bu sıcaklıkta banyo kaynar halde iken kaplama meydana gelir.

 

 

OXITH A 55 (Siyah Oksidasyon)

Demir, çelik ve döküm parçaların yüzeyinde siyah oksit tabakası oluşturan toz bir üründür. Oksidasyon banyosunun sıcaklığı 135-145°C aralığında olmalıdır. Bu sıcaklığın altında kaplama sağlıklı olmaz. Banyo kuruluş konsantrasyonu yaklaşık banyoya koyulan su kadardır. Süre 5-20 dakika arasında olmalıdır. Oksidasyon banyosuna parçalar girmeden önce mutlaka pastan ve yağdan temizlenmiş hale gelmelidir.  İşlem tamamlandıktan sonra metal parçalar durulanmalı ve koruyucu yağ banyosuna girmelidir.

 

OXITH A 65 (Siyah Oksidasyon)

Demir, çelik ve döküm parçaların yüzeyinde siyah oksit tabakası oluşturan toz bir üründür. Oksidasyon banyosunun sıcaklığı 135-145°C aralığında olmalıdır. Bu sıcaklığın altında kaplama sağlıklı olmaz. Banyo kuruluş konsantrasyonu %70-90 arasında olmalıdır. Süre 5-15 dakika arasındadır ve daldırma banyolarda kullanılmalıdır. Oksidasyon banyosuna parçalar girmeden önce mutlaka pastan ve yağdan temizlenmiş hale gelmelidir.  İşlem tamamlandıktan sonra metal parçalar durulanmalı ve koruyucu yağ banyosuna girmelidir.

 

OXITH A 75 (Karartma Tuzu)

Demir ve döküm parçaların üzerinde koyu siyah oksit tabakası oluşturan toz bir üründür.  Amaç yüksek alkali ortamda parçaları kaplayarak metali pastan uzun süre korumaktır. Banyo sıcaklığı 135-145°C aralığında olmalıdır. Bu sıcaklık altına düşerse kaplama sağlıklı olmaz. Banyo kuruluş konsantrasyonu %80-90 arasında olmalıdır. Süre 5-20 dakika arasındadır ve daldırma banyolarda kullanılmalıdır. Parçalar karartma işlemine girmeden önce mutlaka pastan ve yağdan temizlenmiş olmalıdır. İşlem tamamlandıktan sonra metal parçalar durulanmalı ve koruyucu yağ banyosuna girmelidir.

 2002 © ILVE Kimya