Yüzey İşlem           Kimyasalları

Türkçe
English
Russian
Arabic
 
YAĞ ALMALAR
Sprey Yağ Alma
Daldırma Yağ Alma
Ultrasonik Yağ Alma
FOSFATLAR
Çinko Fosfat Kaplama
Mangan Fosfat Kaplama
Demir Fosfat Kaplama
KROMATLAR
Sarı Kromat Kaplama
Yeşil Kromat Kaplama
Kromsuz Kaplama
DİĞER KİMYASALLAR
Boya Sökücü
Asit İnhibitörü
Pasivasyon
Korozyon Önleyici
Aktivasyon
Hızlandırıcı
Oksidasyon
Taşlama Sıvısı
Pas Sökücü
Vibrasyon Kimyasalları
Boya Çözücü
Soğuk Çekme Sabunları

Pas Sökücü

 

Pas sökücü kimyasallar genelde asidik karakterde olan metalin üzerindeki pası söküp bir sonraki işleme hazır hale getiren kimyasallardır. Pas sökme kimyasalının içeriğine göre yağ alma işleminde aynı anda yapabilir. Veya içerisinde buluna inhibitör yardımı ile metalin aşırı derecede aşınmasını engelleyebilir. Pas sökücüler ortam sıcaklığında çalışabilir olmasına rağmen 60-70 °C gibi sıcaklıkta reaksiyon hızı artacağı için daha verimli çalışacaktır. Tufalı ve pası daha hızlı söküp yağını daha iyi temizleyecektir. Pas ve tufal miktarına göre pas  sökücü konsantrasyonu ve işlem süresi belirlenir. Yani daha paslı yüzeylerde banyo kurulumu daha yüksek olmalıdır veya işlem süresi uzun tutulmalıdır.

 

 

CLEANOL A 18 (Pas Sökme, Tufal Sökme)

CLEANOL A 18 ,demir ve çelik  malzemeler için daldırma yöntemi ile kullanılabilen pas ve tufal alma malzemesidir. Pas ve tufal miktarına göre %20-50 konsantrasyonda banyo kuruluşu yapılmalıdır. Özellikle çinko fosfat ve mangan fosfatlama banyoları öncesi yağ alma banyosundan çıkan parçaların pas ve tufalının temizlenmesi için kullanılır. Ortam sıcaklığında çalışabildiği gibi banyo ısısı arttırılırsa daha hızlı pas sökme işlemini gerçekleştirecektir. Süre tamamen pas derinliğine bağlı olarak 10-60 dakika arasında değişir. Pas sökücü asidik bir malzeme olduğu için pas sökme işleminden sonra hızlı bir şekilde durulanmalı ve bir sonraki işlem banyosuna alınmalıdır. Aksi halde tekrar paslanmaya başlayacaktır.

 

CLEANOL A 28 (Pas Sökücü, Yağ Alıcı)

CLEANOL A 18 ,demir ve çelik  malzemeler için daldırma ve elle silme yöntemi ile kullanılabilen pas sökme ve yağ alma kimyasalıdır. Pas ve yağ miktarına göre %20-50 konsantrasyonda banyo kuruluşu yapılmalıdır. Elle ve fırça ile silme olarak parçalar temizlenecek ise %10 luk konsantrasyon yeterli olacaktır. Özellikle çinko fosfat ve mangan fosfatlama banyoları öncesi yağ alma banyosundan çıkan parçaların pastan temizlenmesi için daldırma olarak kullanılabilir. Ortam sıcaklığında çalışabildiği gibi banyo ısısı arttırılırsa daha hızlı pas sökme ve yağ alma işlemini gerçekleştirecektir. Süre tamamen pas derinliğine ve yağ miktarına bağlı olarak 10-60 dakika arasında değişir. Pas sökücü asidik bir malzeme olduğu için pas sökme işleminden sonra hızlı bir şekilde durulanmalı ve bir sonraki işlem banyosuna alınmalıdır. Aksi halde tekrar paslanmaya başlayacaktır.

 

CLEANOL A 38 (Asidik Pas Sökücü, Yağ Alıcı)

CLEANOL A 38, demir ve çelik  malzemeler için daldırma ve elle silme yöntemi ile kullanılabilen pas sökme ve yağ alma kimyasalıdır. Pas ve yağ miktarına göre %20-50 konsantrasyonda banyo kuruluşu yapılmalıdır. İçeriğinde buluna yüzey aktif malzemeler sayesinde yağ alma efekti oldukça yüksektir. Aynı zamanda asit inhibitörü ihtiva eder ve metalin aşırı derecede aşınmasını engeller. Özellikle çinko fosfat, demir fosfatlama ve mangan fosfat kaplama banyoları öncesi yağ alma banyosundan çıkan parçaların pastan temizlenmesi için daldırma olarak kullanılabilir. Ortam sıcaklığında çalışabildiği gibi banyo ısısı arttırılırsa daha hızlı pas sökme ve yağ alma işlemini gerçekleştirecektir. Süre tamamen pas derinliğine ve yağ miktarına bağlı olarak 10-60 dakika arasında değişir. Pas sökücü asidik bir malzeme olduğu için pas sökme işleminden sonra hızlı bir şekilde durulanmalı ve bir sonraki işlem banyosuna alınmalıdır. Aksi halde tekrar paslanmaya başlayacaktır.

 

 2002 © ILVE Kimya