Yüzey İşlem           Kimyasalları

Türkçe
English
Russian
Arabic
 
YAĞ ALMALAR
Sprey Yağ Alma
Daldırma Yağ Alma
Ultrasonik Yağ Alma
FOSFATLAR
Çinko Fosfat Kaplama
Mangan Fosfat Kaplama
Demir Fosfat Kaplama
KROMATLAR
Sarı Kromat Kaplama
Yeşil Kromat Kaplama
Kromsuz Kaplama
DİĞER KİMYASALLAR
Boya Sökücü
Asit İnhibitörü
Pasivasyon
Korozyon Önleyici
Aktivasyon
Hızlandırıcı
Oksidasyon
Taşlama Sıvısı
Pas Sökücü
Vibrasyon Kimyasalları
Boya Çözücü
Soğuk Çekme Sabunları

Sarı Kromat Kaplama

 

Sarı kromat alüminyum yüzeylerde, boyanın daha iyi yapışması ve korozyon direncinin artması için Cr+6 olarak yapılan bir kaplama türüdür. Sarı kromatın yüzeye kaplanması için alüminyum üzerinde yağ ve oksit tabakalarından temizlenmiş olması gerekir.  Genelde ortam sıcaklığı kromat kaplama için yeterlidir. Asidik bir ortamda kromatlama yapıldığı için kazanların paslanmaz veya pp den yapılmış olması gerekir. Sarı kromat alüminyum üzerinde renk olarak açık sarıdan, kahverengine kadar oluşan bir kaplama meydana getirecektir. Renk koyulaştıkça kaplama kalınlığı artmıştır. Cr+6 ihtiva ettiği için deşarj için arıtmada Cr +3 e dönüştürülerek atılmalıdır.   

 

 

REMOLINE 660 (Sarı Alüminyum Kromat)

REMOLINE 660 alüminyum ve çinko yüzeylerde açık sarıdan, koyu kahverengine  kadar oluşan korozyon direnci yüksek bir kaplama meydana getirir. Kromat kaplama öncesinde mutlaka yağ alma ve aşındırma işlemi yapılarak yüzeyin temiz bir hale gelmesi sağlanmalıdır. Ortam sıcaklığı REMOLINE 660 ın kaplama yapması için yeterlidir. pH 2-3 aralığındadır. İşlemin gerçekleşmesi için gereken süre banyo konsantrasyonuna ve pH a  bağlıdır. pH yüksek ise kaplama hızı düşecek ve daha uzun sürede kaplama yapacaktır. Alüminyum üzerine kromat kaplandıktan sonra deiyonize su ile durulanmalı ve 70 °C yi geçmeyecek şekilde kurutma kazanına alınmalıdır. Daldırma ve püskürtme olarak uygulanabilir.

 

REMOLINE 2603 (Alüminyum Toz Kromat)

REMOLINE 2603 alüminyum ve çinko yüzeylerde açık sarıdan, koyu kahverengine  kadar oluşan bir kaplama meydana getirir. Kaplama kalınlığı arttıkça alüminyum üzerindeki renkte koyulaşacaktır.Bu kaplama boyanın yüzeye daha iyi yapışmasını ve korozyon direncini arttırır.Sarı kromat kaplama öncesinde mutlaka alüminyumun yağı alınmalı ve aşındırma yapılmalıdır. REMOLINE 2603 ortam sıcaklığında çalışmasına rağmen aşırı soğuklarda banyo sıcaklığı 20-25 °C ye çekilmelidir. Düşük sıcaklıklarda kaplama hızı da düşer.Banyo kuruluş miktarı %0,5 gibi çok düşüktür ve hızlandırıcı kullanımına gerek yoktur.  pH 2-3 aralığındadır. İşlemin gerçekleşmesi için gereken süre banyo konsantrasyonuna ve pH a  bağlıdır. pH yüksek ise kaplama hızı düşecek ve daha uzun sürede kaplama yapacaktır. Alüminyum üzerine kromat kaplandıktan sonra deiyonize su ile durulanmalı ve 70 °C yi geçmeyecek şekilde kurutma kazanına alınmalıdır. REMOLINE 2603 daldırma ve püskürtme sistemlerde kullanılabilir.

 

REMOLINE 6300 G (Toz Kromat)

REMOLINE 6300 G alüminyum ve çinko yüzeylerde açık sarıdan, koyu kahverengine  kadar oluşan korozyon direnci yüksek bir kaplama meydana getirir. Kromat kaplama öncesinde mutlaka yağ alma ve aşındırma işlemi yapılarak yüzeyin temiz bir hale gelmesi sağlanmalıdır. REMOLINE 6300 G hızlandırıcı ile birlikte kullanılır ve banyo pH ı yükseldikçe hızlandırıcı ilave edilerek  pH 2-3 aralığına çekilir. İşlemin gerçekleşmesi için gereken süre banyo konsantrasyonuna ve pH a  bağlıdır. Kullanım konsantrasyonu % 1 dir. Alüminyum üzerine kromat kaplandıktan sonra deiyonize su ile durulanmalı ve 70 °C yi geçmeyecek şekilde kurutma kazanına alınmalıdır. Daldırma ve püskürtme kromat banyoları için uygundur.

 2002 © ILVE Kimya