Yüzey İşlem           Kimyasalları

Türkçe
English
Russian
Arabic
 
YAĞ ALMALAR
Sprey Yağ Alma
Daldırma Yağ Alma
Ultrasonik Yağ Alma
FOSFATLAR
Çinko Fosfat Kaplama
Mangan Fosfat Kaplama
Demir Fosfat Kaplama
KROMATLAR
Sarı Kromat Kaplama
Yeşil Kromat Kaplama
Kromsuz Kaplama
DİĞER KİMYASALLAR
Boya Sökücü
Asit İnhibitörü
Pasivasyon
Korozyon Önleyici
Aktivasyon
Hızlandırıcı
Oksidasyon
Taşlama Sıvısı
Pas Sökücü
Vibrasyon Kimyasalları
Boya Çözücü
Soğuk Çekme Sabunları

Yeşil – Şeffaf Kromat Kaplama

 

Yeşil kromatlama alüminyum yüzeylerde, boyanın daha iyi yapışması ve korozyon direncinin artması için Cr+3 olarak yapılan bir kaplama türüdür. Yeşil kromatın yüzeye kaplama yapabilmesi için yüzeyin üzerinde yağ ve oksit bulunmaması gerekir. Yeşil kromat banyoları asidik bir ortamda kaplama yaptığı için kazanların paslanmaz veya pp den yapılmış olması gerekir. Yeşil kromat alüminyum üzerinde açık yeşil alacalı renk tonlarında bir kaplama meydana getirir. Alüminyum üzerinde ki kaplama Cr+3 olmasına rağmen banyonun kendisi Cr+6 dan oluşur. Bu nedenle banyolar döküldüğünde kesinlikle arıtma yapılmalıdır.

 

 

REMOLINE G 11-12 (Yeşil Alüminyum Kromat Kaplama)

REMOLINE G 11-12 prosesi çift komponentli alüminyum ve alaşımları üzerine yeşil kromat kaplama yapan bir üründür. Yeşil kromat alüminyum üzerinde açık yeşil alacalı renk tonlarında bir kaplama meydana getirir. Alüminyum yüzeyine yapılan bu kaplamanın korozyon ve boya yapışma kabiliyeti çok yüksektir. Ürünün kendisi Cr+6 olmasına rağmen oluşturduğu kaplama Cr+3 tür. Yani boya altında ağır metal içermez. Banyonun kendisi Cr+6 içerikli olduğu için arıtma kullanılması gerekir. Yeşil kromat kaplamanın meydana gelmesi için  30-40 °C lik banyo sıcaklığına ihtiyaç vardır. Öncesinde mutlaka yağ alma ve aşındırma işlemi yapılmalıdır.  Toplam krom ve sıcaklığa bağlı olarak işlem süresi 3-10 dakika arasındadır.  Yeşil kromat kaplam işlemi bittikten sonra deiyonize su ile durulanmalı ve 70°C yi geçmeyecek şekilde kurutma fırınına alınmalıdır. Daldırma kromat banyoları için uygundur.

 

REMOLINE G 11-12 (Şeffaf Alüminyum Kromat Kaplama)

REMOLINE G 11-12 prosesi çift komponentli alüminyum ve alaşımları üzerine şeffaf kromat kaplama yapan bir üründür.

Yeşil kromatlama  için kullanılan malzemelerin aynısı şeffaf kromat için de kullanılır. Aralarında ki fark kullanılan hızlandırıcı miktarıdır. Alüminyum üzerinde hafif matlık oluşturacak şekilde bir kaplama meydana getirir. Alüminyum yüzeyine yapılan bu kaplamanın korozyon direnci oldukça yüksektir. Ürünün kendisi Cr+6 olmasına rağmen oluşturduğu kaplama Cr+3 tür. Şeffaf kromat kaplamanın meydana gelmesi için  30-40 °C lik banyo sıcaklığına ihtiyaç vardır. Öncesinde mutlaka yağ alma ve aşındırma işlemi yapılmalıdır.  Banyo konsantrasyonu ve sıcaklığa bağlı olarak işlem süresi 3-10 dakika arasında değişir. Şeffaf kromat kaplam işlemi bittikten sonra deiyonize su ile durulanmalı ve 70°C yi geçmeyecek şekilde kurutma fırınına alınmalıdır. Daldırma kromat banyoları için uygundur.

 

 2002 © ILVE Kimya